• +90 (372) 556 39 91
  • devrektso@tobb.org.tr
  • devrektso@hs01.kep.tr
Haberler

ÜYELERİMİZE ÖNEMLE DUYURULUR! Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında işletmelere verilecek sıfır faizli kredinin ikinci başvuru dönemi başlamıştır.

  • 02.07.2021
  • devrektso
Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında işletmelere verilecek sıfır faizli kredinin ikinci başvuru dönemi başlamıştır.

Web sayfası: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7579/proje-ozeti
Son başvuru tarihi 9 Temmuz’dur.

Daha önceki kredi döneminde uygulanan başvuru kriterlerinde önemli düzenlemeler yapılmış olup yeni kriterler aşağıda özetlenmiştir;

· İmalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler programa başvuru yapabilmektedir.
· İşletmenin 2019 yılı ve öncesinde kurulması ve 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı olması gerekmektedir. (İlgili yılda işletme hesabına göre defter tutan işletmeler için dönem içinde elde edilen hasılat ve diğer gelirler toplamı, net satış hasılatı tutarı sayılır. )
· İşletmelerin yıllık net satış hasılatında artış olmaması kriteri: 2020’deki yıllık net satış hasılatı, 2019’daki yıllık net satış hasılatına göre artmamış olması gerekmektedir. (İstisnai durum: Net satışında artış olan ancak 2019 veya 2020 yılı itibariyle nakit oranı 0,2’den küçük olan işletmeler de başvuru yapabilecektir)
· Basit usulde çalışan imalatçı işletmeler de başvuru yapabilmektedir.
· Kamu bankalarından İşe Devam Kredisi kullanan işletmeler de başvuru yapabilmektedir. (İşe Devam Kredisi tutarının 250.000 TL ve altında olması gerekmektedir.)
· KOSGEB’in diğer kredilerinden yararlanan işletmeler de başvuru yapabilmektedir.
· Başvuru adımında vergi veya SGK borcu kontrolü kaldırılmış, borcu olanların “tecil /taksitlendirme yapılacağına ilişkin beyan”ına istinaden kredi başvurusu yapabilmesi sağlanmıştır.
· 2021 Mayıs ayı itibariyle Gelir İdaresi Başkanlığından alınan mali kayıtlardaki sektör kodlarının içerisinde imalat kodu olan işletmelerin başvurabilmesi sağlanmıştır.
· İstihdam sayısının korunması kriteri; 2020 yılı Mart ayındaki istihdam sayısı ile 2021 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki istihdam sayıları karşılaştırılacaktır. Söz konusu dönemlerde istihdamını muhafaza eden (eşit veya fazla olan) işletmeler krediden yararlanabilecektir.
  • ÜYELERİMİZE ÖNEMLE DUYURULUR! Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında işletmelere verilecek sıfır faizli kredinin ikinci başvuru dönemi başlamıştır.