• +90 (372) 556 39 91
  • devrektso@tobb.org.tr
  • devrektso@hs01.kep.tr
Haberler

DEVREK TSO DEVREK BASTON MÜZESİ DOĞA VE KÜLTÜR PARKI’NIN İŞLETMECİLİĞİNİ ÜSTLENDİ.

  • 29.01.2021
  • devrektso

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yapılan Devrek Bastonu üretiminin gelişimi araştırması sonrasında başlayan proje çalışmaları ilk olarak 2013 yılı teknik destek programı kapsamında desteklenen Devrek Ticaret ve Sanayi Odasına ait “Bastoncular için Satış ve Pazarlama Eğitim Programı” isimli proje ile şekillenmişti. Daha sonra 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Destekleme Programı kapsamında yine Devrek Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Devrek Bastonculuğu Mevcut Durum Analizi, Envanter Çalışması ve Devrek Evi Fizibilite Raporu” isimli proje ile araştırma çalışmaları geliştirildi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında bir kez daha destek alan Devrek Bastonu araştırmacılığı projeleri, bu programda başvuru sahibinin Devrek Kaymakamlığının olduğu “Devrek Baston Üreticilerinin Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi ve Online Satış Platformunun Oluşturulması (DEBASP)” isimli proje ile çıkış yaptı. Gerçekleştirilen proje sonuçlarına istinaden şekillenen “Devrek Baston Satış Merkezi, Müzesi ve Doğa Kültür Parkı” isimli güdümlü proje fikri, yapılan tasarım çalışmalarının ardından 24 Ocak 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdi.

Devrek ilçemizde 2016 yılında inşaatına başlanan ve 2019 yılında işletilmek üzere Devrek Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’ne teslim edilen Devrek Baston Müzesi Doğa ve Kültür Parkı, 2021 yılı itibari ile Devrek TSO’nun iştirakçisi olduğu Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Eğitim Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi’ne teslimi gerçekleştirildi. 2016 yılında Zonguldak  İl Özel İdaresi’nin desteği ve BAKKA tarafından Proje Desteği kapsamında  Devrek Baston Müzesi ve Doğa ve Kültür Parkı ,35 dönümlük çevrili bir arazi üzerine kurulan, içinde birçok kültürel ve sosyal aktiviteyi barındıran tesiste İlçemizin sembolü olan Devrek Bastonu’nun sergilendiği Baston Müzesi ile İlçemizin ilgi odağı haline gelmiştir.

Devrek Baston Müzesi Doğa ve Kültür Parkı’nın işletmeciliğini devralan Devrek Ticaret ve Sanayi Odasının Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Tesisin içerisinde yer alan Devrek baston müzesi, baston imalat ve satış dükkanları, hediyelik eşya dükkanları,  baston imalatı için kara fırın, serender, Devrek ekmeği imalatı için fırın barındıran Devrek evi,100 kişilik kır lokantası, idari bina, güvenlik binası, yöresel ürünler pazarı, bir kilometrelik yürüyüş parkuru, kır düğün alanı ile görülmeye değer doğa harikası bir tabiatına sahiptir. Ankara-İstanbul yol güzergâhı üzerinde yer alan Baston Parkımız ile İlçemiz yöresel ürünleri ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi gün yüzüne çıkararak canlandıracağız. Devrek Bastonu, kültürel mirasımızdır.Diğer taraftan kültürel miraslar bulundukları çevre için ekonomik açıdan da önem taşımaktadır. Kültürel miras farkındalığının artırılması  sonucunda  kültürel  mirasları  görmek için  birçok turist  bu bölgeleri ziyaret  etmek isteyecektir. Odamızın, 2013 yılından itibaren Devrek Bastonculuğu’nu geliştirme adına yaptığı envanter çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Devrek Baston Müzesi Doğa ve Kültür Parkı’nın turizm noktalarına ziyaret gerçekleştiren tur firmalarının odağı haline getirme konusunda çalışmalarımız olacaktır. Turistlerin gelmesi  ile  birlikte bölgede konaklama tesisleri, yiyecek içecek tesisleri, ulaşım sektörü ve hediyelik eşya sektörleri gelişecek ve istihdam  olanakları  artacaktır.”

  • DEVREK TSO DEVREK BASTON MÜZESİ DOĞA VE KÜLTÜR PARKI’NIN İŞLETMECİLİĞİNİ ÜSTLENDİ.